Jak powstało hospicjum w Kwidzynie

CZYM JEST HOSPICJUM?

Pojęcie hospicjum zostało ukształtowane w historycznej Szkocji, jako nazwa miejsca przyjmującego i otaczającego opieką podróżnych. Wywodzi się od łacińskiego słowa "hospes" oznaczające gościa.
Historia założenia hospicjum
19 kwietnia 1998 r.

Dekret powołujący Hospicjum w Kwidzynie

19 kwietnia 1998 r. w

3 stycznia 1999 r.

Otwarcie Hospicjum

W dniu 3 stycznia 1999 r. biskup

2005 rok

Powstaje Kwidzyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych

W 2005 r. powstaje z inicjatywy Dyrektora Hospicjum lek. Ireneusza Niziołka Kwidzyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych. Jednym z celów Towarzystwa staje się miedzy innymi przejęcie Hospicjum i pełnienie roli organu założycielskiego jako organizacji pożytku publicznego.

wiosna 2006 rok

Decyzja o budowie nowego budynku

Dzięki wysiłkowi wielu ludzi, samorządy miasta Kwidzyna i Powiatu Kwidzyńskiego podejmują decyzję o rozpoczęciu budowy budynku dla Hospicjum.

grudzień 2006 rok

Przeprowadzka

W grudniu 2006 r. następuje długo oczekiwana przeprowadzka do budynku przy ul. Malborskiej 18 A, budynek jest zlokalizowany na terenie Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Obiekt posiada sześć sal dla pacjentów, jednocześnie udostępniając 11 miejsc. Placówka dysponuje niezbędnym wyposażeniem specjalistycznym i pobytowym oraz zatrudnia wysoko specjalizowany personel tj. lekarzy, pielęgniarki, psychologa klinicznego, fizykoterapeutę.

10-lecie działalności

10-lecie działalności Hospicjum na terenie powiatu kwidzyńskiego ukazuje, że istnienie takiej placówki wypełnia nie tylko lukę instytucjonalną, ale również społeczną.

WRZESIEŃ 2018 r.

Rozbudowa siedziby Hospicjum im. św. Wojciecha w Kwidzynie

Dzięki inwestycji z Hospicjum im. św. Wojciecha w Kwidzynie będzie mogło korzystać o ośmiu pacjentów więcej niż do tej pory. Obecnie w placówce może przebywać jedenaście osób. W dobudowanej części obiektu powstaną pomieszczenia dla chorych, pokoje techniczne oraz socjalne dla pracowników i wolontariuszy.

PRESENT

PODSTRONY

PRZEKAŻ 1 %

KWIDZYŃSKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ CHORYCH W KWIDZYNIE