Kiedy umiera bliska nam osoba, w nas i wokół nas, odczuwamy trudną do zniesienia pustkę. Wraz z pustką pojawiają się przykre emocje - ból, żal, strach, smutek czasem niezrozumiała ulga, poczucie winy. Nasz świat staje się zagrażający i nieprzewidywalny, nastrój jest chwiejny, zmienny. Gubimy się w gąszczu pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi. Gubimy się w tym, co przeżywamy, ponieważ nikt też nas nigdy nie przygotowywał na to doświadczenie.
Żałoba jest doświadczeniem trudnym i bolesnym, jest jednak również doświadczeniem ważnym, przez które trzeba przejść, aby znów móc odnaleźć w życiu pełnię, radość i pójść do przodu mimo poniesionej straty.
Osoba w żałobie potrzebuje rozmowy, podzielenia się wspomnieniami i swoim bólem i cierpieniem. Jeśli czujesz, że masz trudność w poradzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby zadbaj o siebie i skorzystaj z pomocy psychologa.
Jeśli jesteś partnerem lub bliskim osoby w żałobie, a ona nie chce pomocy profesjonalisty, przyjdź sam. Dowiesz się jak możesz jej pomóc.
Możesz również dołączyć do grupy wsparcia. Przyjdź na spotkanie z ludźmi, którzy czują podobnie, bo także doświadczyli straty bliskiej dla siebie osoby.
Co może dać Ci grupą wsparcia i spotkanie z psychologiem?
- Możliwość, ale nie konieczność podzielenia się własnymi przeżyciami
- Możliwość wsparcia i podtrzymania na duchu innych osób
- Ulgę, wytchnienie poprzez rozładowanie napięcia emocjonalnego powstałego w wyniku doświadczenia trudnych wydarzeń
- Poczucie wspólnoty z innymi ludźmi w przeżywaniu podobnych emocji i doświadczaniu podobnych trudności
- Uzyskanie wsparcia i poczucia akceptacji
- Zwiększenie wiedzy na temat poszczególnych etapów żałoby
Zainteresowanych prosimy o kontakt z psycholog hospicyjną
Katarzyną Pakulską pod nr telefonu: 723 761 003
Przydatne linki